Adaptacja uczniów klas I do nowego środowiska szkolnego

rysunek dzieci

Witamy Państwa serdecznie. Cieszymy się, że już dziś możemy Was poznać,drogie Dzieciaki. Od września jesteście uczniami naszej szkoły. To duża zmiana w Waszym życiu, a każda zmiana w życiu człowieka przynosi ze sobą pewne przeżycia, niepokoje. I takim momentem jest niewątpliwie przyjście do szkoły – do I klasy. To nowe obowiązki, nowi koledzy, nowa Pani, nowe sytuacje. To moment trudny dla wszystkich, nie tylko dla Was, ale i dla Waszych rodziców, jak również dla nas nauczycieli. Chcielibyśmy, aby każde z Was czuło się tutaj dobrze i bezpiecznie.

To my rodzice i nauczyciele powinniśmy pomóc odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.

Jak pomóc pierwszoklasiście – kilka wskazówek dla rodziców:

Rodzice powinni zapewnić dziecku:

• Sprawy organizacyjne (miejsce do odrabiania lekcji, dopilnować by zjadło śniadanie)
  • Systematyczna realizacja obowiązku szkolnego – zadbajmy o to by nasze dziecko systematycznie uczęszczało na zajęcia szkolne.
  • Śledzić postępy dziecka – prowadząc obserwację oraz pracując z dziećmi na przestrzeni lat, w każdym zespole klasowym możemy spotkać uczniów, którzy napotykają na pewne trudności dydaktyczne i wychowawcze. Aby jak najszybciej dostrzec i zrozumieć przyczynę jakichkolwiek trudności niezbędna jest współpraca z rodzicami. By ewentualna pomoc psychologiczno - pedagogiczna mogła rozpocząć się od pierwszego dzwonka Szkoła nasza zapewnia specjalistyczną pomoc takim uczniom poprzez pracę korekcyjno – kompensacyjną, wyrównawczą, logopedyczną, rewalidacyjną, socjoterapeutyczną, dodatkowe zajęcia dzieciom cudzoziemskim.Troska o powodzenie dziecka w nauce, zapobieganie niepowodzeniom szkolnym wymaga od nas znacznego wysiłku i pracy. Jest to jednak wkład, który zaprocentuje  sukcesem ucznia i szkoły.
  • zachęcamy do współpracy z wychowawcą klasy, pedagogiem szkolnym – dobrze , by rodzic poinformował o szczególnych zaleceniach wobec dziecka, np. ze względu na stan zdrowia, sytuację rodzinną i dostarczyli posiadane opinie czy orzeczenia o stanie zdrowia dziecka. Do zadań szkoły należy miedzy innymi organizacja opieki i pomocy uczniom pochodzącym z rodzin o trudnej sytuacji materialnej – dbanie o zapewnienie miejsca w świetlicy szkolnej, zapewnienie dożywiania uczniom z rodzin posiadających trudne warunki bytowe. Ważna informacja do rodziców o niskich dochodach – należy zgłosić się do MOPS, wypełnić odpowiedni wniosek by umożliwić dziecku korzystanie z bezpłatnych obiadów w szkolnej stołówce, dofinansowanych przez MOPR.

Jesteśmy przekonani, że w każdej sytuacji Wasze dzieci, jak również Państwo będziecie otoczeni życzliwą opieką wychowawców. Nie tylko będą przekazywać wiedzę i konkretne wiadomości, ale również będę Państwa wspierać w wychowaniu.

Podsumowując, zwracam się do Państwa z prośbą:

• Akceptujcie swoje dziecko, takim jakie ono jest.
  • Obserwujcie swoje dziecko – a dowiecie się z czym ma problemy, kłopoty, trudności w nauce czy w kontaktach rówieśniczych,
  • Wykazujcie zainteresowanie, nie bądźcie obojętni, dziecko powinno liczyć na Waszą pomoc

Naszym pierwszakom życzymy, aby pokonanie progu pierwszej klasy nie sprawiło trudności, a nauka przyniosła Im wiele radości. Państwu życzymy, aby ten czas w szkole upłynął w atmosferze owocnej pracy, z której efektów będziemy mogli wspólnie się cieszyć.

Już dziś zapraszamy do współpracy, proponując aby podzielili się Państwo z nami  swoimi spostrzeżeniami i ewentualnymi propozycjami  co do zmian w organizacji pracy szkoły.

Podczas zebrań z rodzicami w przedsionku szkoły zostanie postawiona skrzynka, do której będzie można wrzucić Państwa pisemne propozycje i spostrzeżenia co do pracy szkoły.

W obecnej sytuacji pandemicznej życzymy zdrowia.

Dyrekcja, pedagodzy  i wychowawcy klas  pierwszych.