Sybiracy - patron szkoły

sybir.png

Historia nadania szkole imienia Sybiraków

Jesienią 1995r. Związek Sybiraków w Białymstoku poszukiwał szkoły, która  chciałaby przyjąć imię Sybiraków. W tym czasie trwały przygotowania do obchodów jubileuszu 40 -lecia Szkoły Podstawowej Nr 4, który to chciano uświetnić nadaniem jej imienia. Obie inicjatywy wyszły sobie naprzeciw. Dodatkowym argumentem  była historia miasta i skala represji sowieckich wobec mieszkańców Białegostoku. W lutym 1996 r. Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski oraz Komitet Rodzicielski poparły decyzję o wyborze imienia. 7 marca 1996 r. przedstawiono inicjatywę Zarządowi Miasta Białegostoku. 21 września 1996 r. nadano szkole imię   Sybiraków i wręczono Sztandar z zaznaczonym imieniem i emblematem Związku Sybiraków.
Społeczność szkolna od czasu nadania Szkole Podstawowej Nr 4 w Białymstoku imienia Sybiraków  co roku uroczyście obchodzi rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir.
Najważniejsze daty :
 1996 rok – nadanie imienia szkole
 2006 rok – 10-lecie nadania imienia
 2016 rok – 20-lecie nadania imienia

Współpraca z Patronem

W naszej szkole pielęgnujemy pamięć o tragicznych losach polskich rodzin, które zostały wywiezione w odległą Syberię.Największym wydarzeniem w każdym roku szkolnym jest  Święto Patrona Szkoły – Sybiraków. W rocznicę wywózek lutowych organizujemy uroczysty apel oraz klasowe spotkania Sybiraków z dziećmi. Podczas akademii z  okazji Święta Sybiraka nadawane są szkole i jej pracownikom medale, odznaczenia, oraz wyróżnienia za krzewienie idei sybirackich.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków mają to szczęście, że swojego patrona poznają nie tylko z kart podręczników, ale również poprzez osobisty z nim kontakt. Sybiracy co roku  przeprowadzają żywe lekcje historii pozwalające lepiej zrozumieć uczniom  losy naszego narodu, walki i poświęcenia, życia i śmierci. W naszej szkole organizowane są równieżspotkania z Sybirakami z okazji różnych uroczystości: spotkania opłatkowe, Dzień  Matki i Ojca Sybiraka, spotkania Sybirackiego Koła nr 9. Uczniowie odwiedzająteż Sybiraków, którzy potrzebują pomocy w ich mieszkaniach.
     Wszyscy uczniowie naszej szkoły znają Hymn Sybiraków, biorą udział w corocznym  Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci  Polskiego Sybiru oraz zwiedzają Muzeum Sybiraków. Wspólnie gromadzimy dokumentację, zdjęcia i filmy o tematyce Golgoty Wschodu oraz realizujemy projekt Muzeum Wojska w Białymstoku „Doświadczyć historii”. Nauczyciele cyklicznie organizują konkursy związane tematycznie z Patronem szkoły.W zasobach szkoły znajdują się tomiki poezji z twórczością literacką naszych uczniów. Nagrodzone  wiersze  wręczane są Sybirakom podczas uroczystościszkolnych jako dowód pielęgnowania  pamięci o Ich życiu na zesłaniu. Wzięliśmy też  aktywny udział w powstaniu Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Polskiego Sybiru. We wszystkich uroczystościach sybirackich w Białymstoku i okolicach uczestniczy poczet ze sztandarem szkoły.
    Cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków : dyrekcja, nauczyciele i uczniowie dziękują Sybirakom za ich obecność w życiu szkolnym.

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Każdego roku we wrześniu  w Białymstoku odbywa się  Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Nasza szkoła nosząca imię Sybiraków, z dumą  uczestniczy w tych obchodach. Uczniowie klas IV - VIII w galowych strojach, poczet ze Sztandarem Szkoły wyruszają  pod Pomnik Katyński. O godz. 10:00 rozpoczyna się uroczystość. Gości wita prezes Związku Sybiraków, Tadeusz Chwiedź. Przypomina  tragiczne losy Sybiraków, czym skłania wszystkich do zadumy. W marszu bierze udział kilka tysięcy osób: Sybiracy, harcerze, politycy samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, goście z Litwy, Estonii, Białorusi oraz USA i oczywiście uczniowie ze szkół z całej Polski. Maszerujemy  ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie  odprawiana  jest Msza Święta. Przy kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka – gdzie delegacje składają  kwiaty i zapalają znicze.

Hymn Sybiraków

MARSZ SYBIRAKÓW

Słowa: Marian Jonkajtys (na fot.)
Muzyka: Czesław Majewski

Odtwórz

Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szl
Szli z uporem ponad dwieście lat!

Wydłużyli drogę carscy kaci,
                  Przez Syberię wiódł najkrótszy szlak
                  I w kajdanach szli konfederaci
                  Mogiłami znacząc polski trakt ….

W Insurekcji Kościuszkowskiej, z powstań dwóch
Szkół, barykad Warszawy i Łodzi
Konradowski unosił się duch
I nam w marszu do Polski przewodził.

A myśmy szli i szli – dziesiątkowani
                  Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg
                  A myśmy szli i szli i szli – niepokonani
                  Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg!

Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Szkół, urzędów i kamienic i chat:
Myśmy znów do Niepodległej szli
Jak z zaboru, sprzed dwustu lat.

Bo od września, od siedemnastego
                 Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas
                 Przez lód spod bieguna północnego,
                 Przez Łubiankę, przez Katyński Las!

Na Nieludzkiej Ziemi znowu polski trakt,
Wyznaczyły bezimienne Krzyże ….
Nie zatrzymał nas czerwony kat,
Bo przed nami Polska – coraz bliżej!

I myśmy szli i szli – dziesiątkowani
                Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg …
                I przez Ludową przeszliśmy – niepokonani
                Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg!!!