Sybiracy - patron szkoły

Historia nadania szkole imienia Sybiraków
Jesienią 1995r. Związek Sybiraków w Białymstoku poszukiwał szkoły, która chciałaby przyjąć imię Sybiraków. W tym czasie trwały przygotowania do obchodów jubileuszu 40 -lecia Szkoły Podstawowej Nr 4, który to chciano uświetnić nadaniem jej imienia. Obie inicjatywy wyszły sobie naprzeciw. Dodatkowym argumentem była historia miasta i skala represji sowieckich wobec mieszkańców Białegostoku. W lutym 1996 r. Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski oraz Komitet Rodzicielski poparły decyzję o wyborze imienia. 7 marca 1996 r. przedstawiono inicjatywę Zarządowi Miasta Białegostoku. 21 września 1996 r. nadano szkole imię Sybiraków i wręczono Sztandar z zaznaczonym imieniem i emblematem Związku Sybiraków.
Społeczność szkolna od czasu nadania Szkole Podstawowej Nr 4 w Białymstoku imienia Sybiraków co roku uroczyście obchodzi rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir.
Najważniejsze daty :
1996 rok – nadanie imienia szkole
2006 rok – 10-lecie nadania imienia
2016 rok – 20-lecie nadania imienia
Współpraca z Patronem
W naszej szkole pielęgnujemy pamięć o tragicznych losach polskich rodzin, które zostały wywiezione w odległą Syberię.Największym wydarzeniem w każdym roku szkolnym jest Święto Patrona Szkoły – Sybiraków. W rocznicę wywózek lutowych organizujemy uroczysty apel oraz klasowe spotkania Sybiraków z dziećmi. Podczas akademii z okazji Święta Sybiraka nadawane są szkole i jej pracownikom medale, odznaczenia, oraz wyróżnienia za krzewienie idei sybirackich.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków mają to szczęście, że swojego patrona poznają nie tylko z kart podręczników, ale również poprzez osobisty z nim kontakt. Sybiracy co roku przeprowadzają żywe lekcje historii pozwalające lepiej zrozumieć uczniom losy naszego narodu, walki i poświęcenia, życia i śmierci. W naszej szkole organizowane są równieżspotkania z Sybirakami z okazji różnych uroczystości: spotkania opłatkowe, Dzień Matki i Ojca Sybiraka, spotkania Sybirackiego Koła nr 9. Uczniowie odwiedzająteż Sybiraków, którzy potrzebują pomocy w ich mieszkaniach.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły znają Hymn Sybiraków, biorą udział w corocznym Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru oraz zwiedzają Muzeum Sybiraków. Wspólnie gromadzimy dokumentację, zdjęcia i filmy o tematyce Golgoty Wschodu oraz realizujemy projekt Muzeum Wojska w Białymstoku „Doświadczyć historii”. Nauczyciele cyklicznie organizują konkursy związane tematycznie z Patronem szkoły.W zasobach szkoły znajdują się tomiki poezji z twórczością literacką naszych uczniów. Nagrodzone wiersze wręczane są Sybirakom podczas uroczystościszkolnych jako dowód pielęgnowania pamięci o Ich życiu na zesłaniu. Wzięliśmy też aktywny udział w powstaniu Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Polskiego Sybiru. We wszystkich uroczystościach sybirackich w Białymstoku i okolicach uczestniczy poczet ze sztandarem szkoły.
Cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków : dyrekcja, nauczyciele i uczniowie dziękują Sybirakom za ich obecność w życiu szkolnym.
Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
Każdego roku we wrześniu w Białymstoku odbywa się Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Nasza szkoła nosząca imię Sybiraków, z dumą uczestniczy w tych obchodach. Uczniowie klas IV - VIII w galowych strojach, poczet ze Sztandarem Szkoły wyruszają pod Pomnik Katyński. O godz. 10:00 rozpoczyna się uroczystość. Gości wita prezes Związku Sybiraków, Tadeusz Chwiedź. Przypomina tragiczne losy Sybiraków, czym skłania wszystkich do zadumy. W marszu bierze udział kilka tysięcy osób: Sybiracy, harcerze, politycy samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, goście z Litwy, Estonii, Białorusi oraz USA i oczywiście uczniowie ze szkół z całej Polski. Maszerujemy ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie odprawiana jest Msza Święta. Przy kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka – gdzie delegacje składają kwiaty i zapalają znicze.
Hymn Sybiraków
MARSZ SYBIRAKÓW
Słowa: Marian Jonkajtys (na fot.)
Muzyka: Czesław Majewski
Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szl
Szli z uporem ponad dwieście lat!
Wydłużyli drogę carscy kaci,
Przez Syberię wiódł najkrótszy szlak
I w kajdanach szli konfederaci
Mogiłami znacząc polski trakt ….
W Insurekcji Kościuszkowskiej, z powstań dwóch
Szkół, barykad Warszawy i Łodzi
Konradowski unosił się duch
I nam w marszu do Polski przewodził.
A myśmy szli i szli – dziesiątkowani
Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg
A myśmy szli i szli i szli – niepokonani
Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg!
Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Szkół, urzędów i kamienic i chat:
Myśmy znów do Niepodległej szli
Jak z zaboru, sprzed dwustu lat.
Bo od września, od siedemnastego
Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas
Przez lód spod bieguna północnego,
Przez Łubiankę, przez Katyński Las!
Na Nieludzkiej Ziemi znowu polski trakt,
Wyznaczyły bezimienne Krzyże ….
Nie zatrzymał nas czerwony kat,
Bo przed nami Polska – coraz bliżej!
I myśmy szli i szli – dziesiątkowani
Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg …
I przez Ludową przeszliśmy – niepokonani
Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg!!!