I Dzień Zjazdu

Sybir_wydarzenie.jpg

W dniu 02.06.2022 r. rozpoczął się w Białymstoku XI Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru. W podwojach hotelu ibis Styles organizatorzy: Pan Zbigniew Klimowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku oraz Pan Jerzy Bołtuć, Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku przywitali zaproszonych gości i delegatów z całej Polski. Patronat honorowy nad Zjazdem objęli : Prezydent Miasta Białegostoku Pan Tadeusz Truskolaski, Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Artur Kosicki oraz Podlaski Kurator Oświaty Pani Beata Pietruszka. Sponsorami medialnymi są: Polskie Radio Białystok oraz Telewizja Polska Oddział Białystok. Sponsorem strategicznym jest Województwo Podlaskie. To niezwykłe wydarzenie uświetnili również swoja obecnością przedstawiciele Sybiraków: Prezes Związku Sybiraków Oddział Białystok, Pan Tadeusz Chwiedź i Pani Jolanta Hryniewicka reprezentująca Zarząd Główny Związku Sybiraków. Dokonali wręczenia odznaczeń resortowych i związkowych. Część artystyczna została wypełniona wspaniałym koncertem rodzinnego zespołu muzycznego z Kijowa, którego członkami są uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku ze swoją mamą. W przerwie kawowej odtwarzano materiał filmowy prezentujący Szkołę Podstawową Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku . Pan dr Bogusław Kosel, kustosz Muzeum Podlaskiego wygłosił okolicznościowy referat „Sowiecka polityka okupacyjna na Kresach w II RP. Leśnicy i osadnicy wojskowi, pierwsze ofiary systemu”. Ilustracją referatu była przygotowana na ten cel wystawa.
     Kolejny punkt programu - to wizyta delegatów w Muzeum Pamięci Sybiru, zwiedzanie wystawy stałej i wysłuchanie referatu Pana dr Piotra Popławskiego „Sowieckie deportacje Polaków i przedstawicieli mniejszości narodowych z Kresów Wschodnich II RP”. Referat uzupełniony został wizytą w warsztatach muzeum oraz prelekcją na temat konserwacji oraz prezentacji materiałów historycznych w warunkach profesjonalnych oraz warunkach szkolnych. Następnie delegaci przedyskutowali oraz uchwalili regulamin zjazdów, wysłuchali prezentacji przedstawicieli szkół, które od niedawna noszą imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru oraz wybrali miejsce następnego zjazdu – Rozbity Kamień.
     Bardzo bogaty w wydarzenia pierwszy dzień zjazdu zakończył wieczorny spacer po Białymstoku z niezwykłym przewodnikiem Panem Zbigniewem, a delegaci już nie mogą doczekać się kolejnego dnia, który ma upłynąć na zwiedzaniu i poznawaniu wielokulturowości Podlasia z odkrywaniem miejsc i ludzi związanych z Sybirakami.