III Dzień Zjazdu

uczestnicy zjazdu.jpg

      Trzeci dzień XI Krajowego Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru odbywał się w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku 04.06.2022 r. Uczestnicy zjazdu wykonali pamiątkowe grupowe zdjęcie przed budynkiem szkoły i udali się do sali gimnastycznej, gdzie uczniowie i absolwenci naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną według następującego programu:


1. POKAZY TAŃCA NOWOCZESNEGO (część1) - aerobik sportowy formacja dziewcząt -przygotowanie Pani Monika Łazarczyk, nauczyciel w-fu.
2. „Wznieś serce nad zło” -piosenka R. Rynkowskiego, wokal Kinga Kozłowska kl. 8 d – przygotowanie Pani Grażyna Siwerska, nauczyciel muzyki.
3. POKAZ TAŃCA NOWOCZESNEGO (część 2) - aerobik sportowy.
4. PREZENTACJE TANECZNO-WOKALNE Zespołu „Padlaski wianok”:
- Polonez jedności ”Wspólny Polonez” – młodzieżowa i starsza grupa. Choreografia Oksana Prus. Podkład muzyczny w wykonaniu chóru rodziców Stowarzyszenia AB-BA. Wokal Anna Waśkowska.
- Wiersz Larysy Gieniusz „Mój rodny kut” – uczennica 7c klasy Nina Białowieżec.
- Kompozycja wokalno-choreograficzna „Słuckija tkaczychi”. Młodzieżowa grupa. Solistka - absolwentka SP 4 Julia Borowik.
- Taniec regionalny „Krakawiak pa swajemu”. Starsza grupa. Solo Maria Lisowska i Kamil Gaiński.
5. PREZENTACJE TAŃCÓW CZECZEŃSKICH w wykonaniu Zespołu LOVZAR, kierownik artystyczny Ahmed Taszew
-  „Ojczyzna”
- „Goralki”
6. PREZENTACJE MUZYCZNO-WOKALNE Rodzinnego Zespołu, absolwentów Kijowskiej Szkoły Muzycznej I stopnia, zwycięzców ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursów: Natalia Hrebeniukova mama i nauczyciel, Mariia i Mykhailo Hrebeniukovie, kl. 8 b
- utwór instrumentalny: Aleksander Saracki „Jazz w Karpatach”
- Dmitrij Sysojew „Szkoła”
- Ruslan Quinta „Odna kalyna”
7. POKAZY TANECZNE Zespołu „PODLASKI WIANOK” (część 2)
- Dziecięcy białoruski taniec-zabawa „Zabaulałki” młodsza grupa. Soliści Antonina Makuła, Milena Smoldarova, Klemens Łatyszonek, Damian Gołubowski. Autorka podlaskich lalek „Jaś” i „Marysia” – Katarzyna Lisowska
- Białoruski tradycyjny taniec ludowy „Lawonicha”- wszyscy uczestnicy. Kierownik artystyczny i choreograf zespołu Oksana Prus.

    Program ułożyła i prowadziła Jolanta Kuźmicka wicedyrektor SP4 im. Sybiraków. Wszystkim dzieciom prezentującym się w części artystycznej, Rodzicom za poświęcony czas, kierownikom artystycznym zespołów choreografom i muzykom serdeczne podziękowania za wspaniały spektakl.
     

    Po gromkich owacjach uczestnicy zjazdu udali się na przerwę kawową, gdzie zostali powitani tradycyjnym karawajem oraz innymi wypiekami cukierniczymi przygotowanymi przez mamy uczniów różnych kultur zgodnie ze swoimi, narodowymi przepisami kulinarnymi. Oczarowani międzynarodową sztuką kulinarną naszych rodziców rozpoczęliśmy obrady kończące XI Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru. Po dyskusji podjęto uchwałę obejmującą: zadania ukierunkowane na udział w przejmowanie obowiązków od struktur sybirackich w związku z redukcją lub łączeniem, wniosek do zarządu Głównego związku sybiraków o ustalenie zasad współdziałania między ogniwami związku i Stowarzyszeniami, przyjęcie poprawek do regulaminu zjazdu i ustalenie jego ostatecznej treści, zasady współpracy przy organizacji następnych zjazdów, podziękowania do wszystkich instytucji i osób, które wsparły zorganizowanie Zjazdu.
Organizatorzy Zjazdu:
Zbigniew Klimowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku,
Jerzy Bołtuć – prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci zesłańców Sybiru
przedstawili długa listę szkół, placówek oraz osób, którym podziękowali za pomoc przy organizacji zjazdu.
    Delegacja XI Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru udała się pod Pomnik Matki Polki Sybiraczki, gdzie oddano hołd kobietom zesłanym ze swoimi rodzinami na Syberię oraz złożono kwiaty. Nasi goście zostali zaproszeni do Escape Room - pokoje zagadek o tematyce sybirackiej (nowa metoda przekazywania uczniom wiedzy na temat deportacji) oraz do zwiedzenia prezentacja wnętrze chaty białoruskiej. Na zakończenie, przed powrotną podróżą, spożyto posiłek ponownie urozmaicony potrawami wielu kultur. Zachwytom nad sztuką kulinarną nie było końca. Były potrawy białoruskie, ukraińskie, rosyjskie, czeczeńskie, tatarskie, gruzińskie.
Nazwy potraw:
1. Kuchnia gruzińska:
- chaczapuri
- tonewanki z nadzieniem
2. kuchnia białoruska:
-draniki
3. kuchnia rosyjska:
- pierogi pieczone - drożdżowe z kapustą
4. kuchnia tatarska:
- plow
-kubite
- pachlawa
-burma
-chak – chak
- medowyk
5. kuchnia czeczeńska:
- czepalgasz
- bahlava
6. kuchnia ukraińska:
- warenyky z ziemniakami
- pielemieni
-karawaj
-napoleon.
Potem już tylko ostatnie pożegnania i do zobaczenia za rok w Rozbitym Kamieniu!


Za przygotowanie różnorodnych potraw i wypieków naszym wspaniałym Rodzicom serdecznie dziękujemy w swoim i gości imieniu.
Naszym pracownikom szkoły ogromny szacunek i podziękowania za włożony trud i poświęcony czas na realizację naszego projektu.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4

IM. SYBIRAKÓW W BIAŁYMSTOKU

ul. Częstochowska 6a

15 - 459 Białystok

tel. 85 742 21 02 - sekretariat

      516 218 587 - obiady

      506 241 752 - świetlica

fax: 85 742 05 87

e-mail: sp4@um.bialystok.pl

GODZINY PRACY SEKRETARIATU

Poniedziałek      7.30   -  15.30

Wtorek               7.30   -  15.30

Środa                 7.30   -  15.30

Czwartek            7.30   -  15.30

Piątek                 7.30   -   15.30       

"Logo

Powrót na początek strony