Klasa VII D w Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Sybiru.jpg

W dniu 9 grudnia 2021 r. uczniowie klasy VII D mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru, ogólnopolskie muzeum narracyjne prezentujące historię cierpienia, tułaczki i przetrwania Polaków zesłanych na Syberię. Historię, którą uczniowie naszej szkoły już znają z przekazów odwiedzających nas Sybiraków, mogli teraz poszerzyć , oglądając ekspozycje sięgające XVIII wieku, od carskich zsyłek Polaków w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu. Muzeum to z pewnością miejsce szczególne, pełne wspomnień, będących zapisem tragedii tysięcy naszych rodaków. Wystawa stała, którą mogliśmy obejrzeć, mieści się na dwóch piętrach zabytkowego magazynu wojskowego. Wystawa wykorzystuje multimedia, ale opiera się przede wszystkim na autentycznych eksponatach, pamiątkach po zesłańcach, które zostały przekazane przez samych Sybiraków lub ich krewnych. Podczas zwiedzania uczniowie mogli wysłuchać nagrań i osobistych, często intymnych wspomnień samych deportowanych, a tym samym poczuć ich strach, głód i przeszywający mróz, który był ich codziennością.

Wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru to „żywa” lekcja historii, którą każdy odwiedzający to miejsce na pewno zapamięta na długo.