XI Krajowy Zjazd pt. "Sybir - ziemia cierpień"

XI Krajowy Zjazd

XI Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru
2-4 czerwca 2022 r. Białystok.

Od 12 lat, rok przerwy ze względu na pandemię, szkoły, placówki oświatowe oraz stowarzyszenia powiązane wspólna ideą zachowania pamięci o Zesłańcach na Sybir wysyłają swoich przedstawicieli na wspólne spotkania. Każdego roku przyjeżdżamy do innej miejscowości.
      Organizatorami zjazdów są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zarząd Główny Związku Sybiraków. Instytucjami goszczącymi tegorocznych uczestników spotkania są: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku oraz Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.
      Zadaniem gospodarzy na zjeździe w Białymstoku jest wspólne uczczenie pamięci deportowanych na Sybir, wymiana doświadczeń na temat metod wychowania patriotycznego młodzieży oraz metod integracji wielokulturowej, promocja Podlasia, promocja Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz obiektów świadczących o wielokulturowości naszego regionu.

Przebieg:

2 czerwca 2022 r.:
10.00- Uroczyste rozpoczęcie Zjazdu w obecności władz oraz przedstawicieli organizacji sybirackich i kombatanckich (otwarcie Zjazdu, przemówienia okolicznościowe, wręczanie odznaczeń i wyróżnień kombatanckich).
12.00 – referat okolicznościowy pana dr Bogusława Kosela „Sowiecka polityka okupacyjna na Kresach II RP. Leśnicy i osadnicy wojskowi, pierwsze ofiary systemu.”
14.00 Zwiedzanie Wystawy Stałej Muzeum Pamięci Sybiru;
16. 15- Sala konferencyjna Muzeum Pamięci Sybiru - referat dr Piotra Popławskiego na temat „Sowieckie deportacje Polaków i przedstawicieli mniejszości narodowych z Kresów Wschodniej II RP” - obrady

3 czerwca 2022 r.:
8.15 - Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka przy ulicy Sybiraków.
9.00 Wyjazd z Białegostoku zwiedzanie miejsc wielu kultur i religii (Bohoniki, Supraśl, Tykocin).

4 czerwca 2022 r.:
Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku przy ulicy Częstochowskiej 6A.
9.30 - występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku – prezentacje różnych narodowości (sala gimnastyczna)
11.00 - uroczyste zakończenie i podsumowanie XI Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru. Podjęcie stosownych uchwał.